Intervjuu 17. aprillil

esmaspäev, 22. oktoober 2018

POOLEARULISED II

Ohusojas on peale lennukite oluliselt tahtis veel ohukaitse ja raadioelektroonilise soja vahendid. Viimases on ameeriklaste endi analyysi jargi Venemaal maekorgune tehnoloogiline ylekaal. Kuna selles vallas on Venemaa ylekaal yldtunnustatud, siis diskussiooni teemaks on vaid kysimus: mitu aastat kulub USA-l oma tehnoloogilise mahajaamuse tasategemiseks.
Nyyd ohukaitsesysteemidest. Eestis on korduvalt juttu olnud keskmaa ohukaitsesysteemi ostmise hadavajalikkusest. Ent USA-l ei olegi keskmaa ohukaitsesysteeme! Ameeriklastel on vaid yks vana lahimaasysteem Stringer ja kaugmaasysteem Patriot. Norra kyll toodab keskmaasysteemi rakette, kuid need on kasvoi venelaste Buk-3 vorreldes eilne paev. Venemaa on vaieldamatult maailma parim ohukaitsesysteemide tootja ning omab neid igas klassis kamalutais variante igale maitsele. Isegi NATO liikmesmaa Tyrgi ja Saudi Araabia yritavad USA vastuseisust hoolimata osta venelastelt S-400, kuna see on tana konkurentsitult maailma parim. India, kellest USA planeeris oma strateegia keskpunktiks Aasias sisuliselt purustas need lootused, ostes S-400. Aga paari aasta jooksul jouavad positsioonidele juba S-500 ja USA tehnoloogiline mahajaamus suureneb. Patrioti tase on kuskil S-300 algvariandiga vorreldav. Venelased on aga S-300 juba kolm korda pohjalikult moderniseerinud ja seega USA ja Iisraeli lendurite tutvumine Ukraina vana S-300ga ei anna reaalset kasu.
Netanjahul oli tagasivalimiseks vaja USA toetust saatkonna viimise naol Jeruusalemma, millega ta andis USA-le voimaluse nouda Iisraelilt distantseeruda Venemaast, milleks korraldatigi provokatsioon, mis loppes Vene luurelennuki allatulistamisega. Putini soosiv suhtumine juutidesse on yldteada, ent Venemaad kokkuhoidvaks klambriks on tana uuendatud patriootlik ohvitseride korpus, kelle arvamusi Putin ei ignoreeri. Reaktsioon provokatsioonile oli etteaimatavalt adekvaatne ja 3 divisjoni S-300 (96 lahiguvalmis raketti pluss 300 varu) lisaks juba Syyrias ennem olnud S-400 ja S-300 systeemidega koos raadioelektrooniliste voitlusvahenditega ning yhtse juhtimissysteemiga muudavad olukorda selles ylitahtsas regioonis strateegiliselt. Sellise kupli murdmine, mida taiendavad veel lennukid ja laevad, oleks seotud absoluutselt mitteaktsepteeritavate kaotustega ja USAl tuleb oma kaotusseisu lappimiseks hakata looma sojavaebaasi Kreekas.
Seega on Venemaa selgelt tehnoloogiliselt parem USA-st (kes on ainuke tosiselt voetav sojaline joud NATOs) nii sojalennukite, ohutorjesysteemide ja raadioelektrooniliste voitlusvahendite osas ning USA saaks armetult peksa kui ta yritaks pidada soda tavarelvastusega Venemaale elutahtsates sojateatrites nagu Ukraina ja Baltikum.
Olukord, kus valitsus maksab palka "spetsialistidele", kelle tookohustuseks on anda meile maailmast voimalikult adekvaatne pilt, tegelikult teevad aga koik selleks, et me kobaksime ohmudena nende poolt valjamoeldud virtuaalses maailmas, on reaalselt ohtlik Eesti riigi kestmisele.
(Jargneb)
Roman Ubakivi

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar