Intervjuu 17. aprillil
pühapäev, 26. juuli 2020
LOTMANI JA VAHTRE RAHVUSLIK KRIITIKA.
Valitsusparteis Isamaa kaarib ja on eristumas grupike "Parempoolsed" koos Mihhail Lotmaniga kelle seisukohad asja liberaalide lipulaeva Postimees ilmusid ja teisalt on ka enamik Lauri Vahtre naol asjase Pm artikliga.
M.Lotman postuleerib vundamendina taiesti oieti, et poliitikas kaib pohiline eraldusjoon parempoolse ja vasakpoolse poliitilise skaala jargi. See eraldusjoon on selge ja kergesti arusaadav - kes on suverraanne poliitika subjekt, kas indiviid, kodanik voi rahvas, riik.
Edasine professori jutt on juba aga selge jaburdus. M.Lotmani jargi on parempoolne see, kellele suveraanne poliitiline subjekt on indiviid, kodanik. Kuna rahvuslasele on tema enda isik vaiksem vaartus kui rahvus, isamaa, riik, siis on ta valmis korgema vaartuse nimel ka oma elu ohverdama. Rahvuslasele on selgelt suverraanne poliitiline subjekt rahvus ja riik, aga mitte ta isik. M.Lotmani jargi tuleb valja, et ka Mussolini Itaalia ja Hitleri Saksamaa olid vasakpoolsed!?
M.Lotmani ilmne jaburdus tuleneb tema teoreetilise mottetaseme puudulikkusest; mistottu ta teeb elementaarse metodoloogilise vea. See ei iseloomusta ainult teda vaid kogu Eesti intellegentsi. Vahemarkusena oeldud, on sellest rumalusest nakatunud ka ilmselt oma nooruse tottu Vene liberaalse haridussysteemi ohvriks langenud Andrei Shkolnikov, kelle hiljuti ilmunud geopoliitika alast raamatut soovitan koigil lugeda, kes on huvitatud Eesti saatusest. Ka tema, nagu M.Lotmangi, opereerib Parem-vasak skaalal KAHE ideoloogiaga-elemendiga, samal ajal kui Euroopa mottetraditsioonis on KOLM poliitilist teooriat-elementi:parempoolsed, liberaalid ja vasakpoolsed.
M.Lotman opereerib liberaalide tegelikkust moonutava mottemudeliga, kus parempoolsetena nimetatakse neoliberaale ja vasakpoolseteks traditsinaalsemaid liberaale. Ent liberaalid klassikalise poliitilise skaala jargi on ehtsate parempoolsete verivaenlased.
Tapselt samuti, nagu on lihtne eraldada parempoolseid liberaalidest, on kerge eraldada ka poliitilise subjekti jargi liberaalidest vasakpoolseid. Vasakpoolsed tapselt samuti nagu rahvuslased ei pea suverraanseks subjektiks indiviidi, kodanikku , vaid hoopis korgemaks vaartuseks on klass, inimkond. Seega, niipea kui te kuulete juttu indiviidist kui korgeimast vaartusest ja suverraansest subjektist, voite kindel olla, et tegu on liberaaliga. Muidugi ka parem- ja vasakpoolsed erinevad teineteisest pohimotteliselt, ent see kaib hoopis teiste kriteeriumite jargi, mis pole antud artikli teema.
M.Lotman esindab selgelt neoliberaalset ideoloogiat, mis leidis taieliku valjenduse M.Laari valitsuse poliitika naol; aarmusliku individualismi ylistamine ja kollektivismi printsiibi, mis on eestluse ja yldse iga rahvuse vundamendiks, muttatampimine, rikaste poputamine ja vaeste hylgamine, Neoliberaalse shokipoliitika rakendamine, mis pohjustas demograafilise katastroofi ja majanduslanguse 37% aastas, maaelu laastamisega eestluste juurte labiraiumine maal, sest neoliberaalse poliitika eesmargiks on teatavasti koigi rahvuste kaotamine.
Suurema massi "isamaalaste" seisukohti esindab Lauri Vahtre, kelle ettekujutus reaalne poliitika ja teod ei oma mingit tahtsust, peaasi, et oleks rahvuslik jutt, mis rahvale meeldib. Kommenteerisin tema artiklit PM s. Isamaa, vaikepareisi, mis yhinesi ennem valimisi rahastas (nagu Liberaaldemokraate) Sorose fond. Vahtre vastus: eirahastanud. Rahvuslike loosungite toel valimised voitnud Isamaa hakkas rakendama kohe neoliberaalset poliitikat (M.Friedman, Washingtoni konsensus). Vahtre: mitte mingit neoliberaalset majanduspoliitikat ei teostatud. M.Laar ja T.Kelam avaldsid juba paarkymmend aastat tagasi Paevalehes programmilise artikli "Avatud eestlus", kus kutsuti yles voimalikult kiirest loobuma eestluse pohivaartustest. Vahtre arvates, seda artiklit VOIB-OLLA ei ilmunudki, ehkki voimatu on, et ta seda ise ei lugenud voi kahtluse korral voiks helistada ja kysida oma semult Laarilt.
Isamaa ministrid Aaviksoo ja Lukas tellisid riigi rahadega Tartu RAHVUSylikooli Ajaloo Instituudist uue ajaloo kontseptsiooni, kus ei ole kohta eestluse ajalool koos eestlaste muistse vabadusvoitlusega. Tyypiline neoliberaalide rahvuste havitamise psyhholoogilise soja vote: votke inimeselt tema ajalugu ja tal ei ole enam rahvust. Korraldati avalik arutelu, kus Isamaa ministrite ajalookontseptsioonile kutsuti oponendiks ainukesena Isamaa stammliige Lauri Vahtre. Tulemuseks oli, et eestluseta ajalookontseptsioon tunnistati riikliku preemia vaarilseks. Vahtre vaidab, et ta esitas pohimottelisi vastuvaiteid. Arvan,et kui Pohiseaduses on kirja pandud riigi esmase kohusena eestluse sailimine, siis eestlust havitavad ministrid koos nende kaaskonnaga, tuleks riigi reetmises ja riigi raha raiskamises riigivastaseks tegevuseks syydistatuna kohtu alla anda. Sellest peaks algama minu arvates pohimotteliste vastuvaidete loetelu. Tartu ylikool on kaotanud moraalse oiguse nimetada end rahvusylikooliks.
Niisiis, mingit pohimottelist vahet M.Lotmanil ja L.Vahtrel ei ole. Molemad on eestluse vaenlased ja molemad esindavad mitte ainult Eesti degenerantset poliitilist eliiti vaid ka degenereerunud vaimset eliiti ja intelligentsi. Molema moraalne ja intellektuaalne tase ei voimalda ilmselgelt koolitada eestimeelset korge haridustasemega noori.
Roman Ubakivi
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar