Intervjuu 17. aprillil

neljapäev, 9. jaanuar 2025

UUE  ETAPI  ALGUS  MAAILMAPOLIITIKAS


Läinud aasta tähtaimaks syndmuseks oli kahtlemata Trumpi-trumpistide ajalooline ylekaalukas vöit USA presidendivalimiustel. Patriootide kindel vöit lahingus kosmopoliitide  vastu otsustaval pearindel muudab järsult kogu maailma poliitika suunda ja oli minule röömusönumiks, 

Muidugi vöidakse öelda, et täna pole veel isegi kindel, kas Trump ametissevannutamiseni elus pysib, sest vaenlased on tal täna samad, kes Kennedi tapmise tellisid. Kennedi tahtis teatavasti USA riigil endal hakata raha trykkima Föderaalreservi asemel, mis viis teatavasti CIA ja Itaalia maffia kuriteoni. Trumpi vastu on banksterite huvisi esindavad CIA juht Berns ja Mi-6 juht Moore, kes esinesid salateenistuste ajaloos seninägematu yhise poliitilise trumpismi vastase memorandumiga. Yldiselt on jaanuarikuu maksimaalselt heitlik ja ettearvamatu. Tyhised neljandajärgulised syndmused vöivad oluliselt tulevikku möjutada.

Ent poliitiliselt on liberastid kaotanud pealahingu ja ainyksi majanduslikult on neil vöimatu taastada täna meie silmade all kokkuvarisevat Bretton Woodsi mudelit. Mulle on Trump tema poliitikasse tulemise algusest peale meeldinud, väljaarvatud tema epateeriv enasekiitmine. Ent siin olen vana mehena ise reaalsest elust mahajääja, sest tänapäeva Ameerikas enesekiitmise kunsti mittevaldaval poliitikul pole mingeid edulootusi. Ausalt öeldes on Trump pidevalt mind positiivselt yllatanud ja täna asetan ta maailma riigimeestest konkurentsitult esikohale. Tal on koik omadused minna  ajalukku nagu eelmise sajandi geeniused Roosevelt ja Stalin. Esiteks on tal kahtlematult murdumatu tahe. Xi ja Modi peavad seda alles töestama. Putin on temaga vörreldes hale möku. 

Trump on visionäär  ja mötleb Suure Strateegia e. Geopoliitilisel tasemel ning suuteline vahetama diskursust. Nii tema poolt esitatud  muuseas vanad ideed Gröönimaa, Kanada Ja Panama kanali suhtes on geopoliitiliselt absoluutselt öiged ja praktiliselt teostatavad. Loodav Ameerika fortress oleks tugevaks tuumaks enda majandustsoonile ainuyksi logistika lyhiduse töttu ja USA vöimsuse hyppelisele kasvule. Teises laines on vöimalik Mehhiko, Azoorid, Island.

Trump on ainuke, kes on vaimselt suutnud luua uue ideoloogia- trumpismi , mis on risti vastupidine kosmopoliitlikule liberalismile. Yle kolme aastakymne maailmas totaalselt valitsenud liberaalsele ideoloogia hävitatakse Trumpi poolt Lääne tsivilisatsioonis. Erinevalt Putinist ei ole Trump tyhi mullikeste ajaja , vaid tegudemees, kes puhastab USA liberastide saastast. Ja eks Euroopaski on suurpuhastus päevakorras.

Trump on olnud suuteline avada ameeriklastele uue perspektiivi ja loonud parimais aastates olevatest andekatest möttekaaslastest meeskonna (Musk, Vance, Kennedi jt.) kes ei keskendu vaid esimesele etapile: USA ametkondade puhastamine liberalistlikust saastast, vaid vaadates aastakymneid etepoole, projektidega kosmose, tehnoloogilise revolutsiooni jne. vallas.

Trump on olnud fantastiliselt kiire öppija ja seetöttu tegelikult juba körges vanuses on suutnud lyhikese ajaga areneda maailma köige vöimekamaks ja möjuvöimsaks liidriks. Yhesönaga ta on nagu öö ja päev vorreldes Bideni ja Kamalaga.

Aga nagu ma ennemgi olen röhutanud, ei saa MAGA vöitlus kerge olema. globalistid teevad köik, et Trumpi saboteerida ja on viinud maailma tuumasöja pardale, et Trumpi rööbastesse suruda. Ilmekaks näiteks on siin Ukraina söda.

Trump arvab, et söda vöiks löpetada poole aasta jooksul. Trump on realist , geopoliitilisel tasemel mötlev riigimees ja talle on vööras ajada liberastide tasemel jura sisutyhjast demokraatlike ja autokraatlike valitsuste väärtuste kokkupörkest. Ta syydistab öiglaselt Bidenit Ukraina söja provotseerimises, kuna möistab Putini reageerimist. Ta teeks samuti, kui Hiina paigutaks oma baasid Mehhikosse. Seega on eeldused kokkuleppeks reaalsed, sest USA tunnistab esmakordselt Venemaa öigust julgeolekule ja välistab Ukraina liitumise NATOga kui platsdarmi Venemaa vastaseks söjaks. See on muidugi absoluutses vastuolus EL ja Eesti arusaamistega Vene/Ukraina soja pohjuse kohta. 

Ma ei tea, kas keegi Eesti polltikutest loeb ka USA ajalehti, ent viimasel ajal on meie poliitikute seisukoht, et Venemaa tuleb Ukrainas polvili suruda ja siis havitada, mitme tegelase tahelepanu leidnud. Nad toonitavad, et Balti riigid on sojaliselt koormaks ja soja provotseerijatena ohtlikud ning seetottu on ka labiraakimistekorvis.

Trump voib venelastele paljuski vastu tulla, sest ta kindlasti tajub, et pohiliselt riigivarastest koosnevatest Vene eliidist ja Putinist talle mitte mingi kandi pealt vastast ei ole. Trump vallandab paevapealt kui keegi oma ylesannetega toime ei tule ja ymbritseb end andekate inimestega. Putinil koik vastupidi, Tena valjakuulutatud mitmekymnest rahvuslikust projektist pole mitte yhtegi ellu viidud, mitte kedagi pole vallandatud, vaid selle asemel hoopis edutatud ning uusi projekte vorbitakse juurde. Trump jagab majandust, Putin on puruloll. Vaadake kuidas Nabiullina finantsministeerium avalikult aastaid saboteerivad Vene majandust, Putin aga ei reageeri majandusmeeste hadakisale. Trump tahab rahvale tagasi anda nende riigi, Putin pingutab, et pysti hoida liberastide ideoloogi pohjal loodud mingit oligarhia ja feodalismi sarnast ristsugutist, mille eesmargiks on rahvusvaheliste suurkorporatsioonide kasumi maksimaliseerimine. On seadusparane, et vene rahvas valja sureb nagu eestigi. Putin on hea taktik, kuid puudubn strateegiline mottetasand. Tema arusaam on koige madalamal tasemel< maksame raha ja naised hakkavad abortide asemel synnitama, anname Ukraina eliidile raha ja nad on Moskva poolt jne.

Trump lahtub USA rahvuslikest huvidest. Putin oma kosmopoliitsete klannide huvidest. Votkem kasvoi tanase Syyria kriisi, mis Trumpile seoses Iisraeliga on palju tahtsam kui Ukraina. Venemaa rahvuslikele huvidele on vastuvaidlematult Ukraina eksistentsiaalne kysimus , mida ei ole Syyria. Putin oleks rahulikult voinud lahendada Ukraina kysimuse 2014,a kui Krimmi suur enamus Ukraina merevaelastest Venemaa poole yle tulid. Sama oleks toimunud ka maavagedega Novorossijas kui Putin oleks saatnud paar pataljoni koos mone soomustransportooriga. Ka 2015 a. kui oli Debaltsevo kott, oli vaja mitte Ukrainlased vabastada vaid interneerida ja lahendada Ukraina kysimus sisuliselt ilma vereta. Selle asemel trygiti Syyriasse, kusjuures logistika soltub NATO liikmest ja Venemaa polisvaenlasest Tyrgist. Gazppromil oli vaja takistada gaasijuhtme ehitamist Katarist Euroopasse. Mitte mingisugusei Vene rahvuslikke huve ei esindanud Gaasijuhtmete rajamine Euroopasse. Rahvuslikes huvides oli gasifitseerida Venemaa ja rajada selle baasil Voimas keemiatoostus. 

Viimane Putini suur pressikonverents jattis mulle mulje, et Putin pole adekvaatne ja elab virtuaalses maailmas. Arukale inimesele peaks selge olema, et statistikaamet ei tohiks alluda ministeeriumile, kelle tegevust ta hindab. Just sellise lollusega on Putin  hakkama saanud. Seeparast ta kiidab Vene majanduse tousu, samas kui see on juba languses. Ka inflatsiooninaitaja on voltsitud poole vorra madalamaks. Kartuli hind on aastaga kahekordistunud. Taadid/ eided juba poletavad yle maa pangaautomaate. Sotsiaalmajanduslik ebavordsus on nagu Tsaari-Venemaal 2916.a. Ja Putin tahab ka koige vastikumad rahvale nagu Ksenja Sobtsak enda holma all tulevikku tassida. Muidu ei oleks sellisele odioossele tegelasele sona antud.

Masendav oli kuulata Putini demagoogiat suverraansusest, mis pidavat asuma sydames. Suverraanse riigi obligatoorseks tunnuseks on aga oigus oma tarbeks vajalikul hulgal raha trykkida, mida Venemaal tana ei ole.  Majanduses on Putin Tsubaisi, Kudrini, Sobtsaki tasemel haritud, mis on kolbmatu suverraanse riigi juhtimiseks. Seda kajastab ka Putini targal ilmel tehtud aaremarkus, et Bretton Woodsi systeem on ammu likvideeritud ja asemel on Jamaica systeem. Putin oma abilistega ilmselgelt ei saa aru kuidas maailmas  toimus ja isegi tana veel toimub maailma sotsiaalmajanduslik ja poliitiline juhtimine dollari emissiooni kaudu. Selleks on rahvusvahelised organisatsioonid nagu IMF, Maailmapank, WTO, Rahvusvaliste arvelduste bank Baselis,Auditifirmad jne. Kogo seda keerukat ja kavalat systeemi nimetataksegi Bretton Woodsi systeemiks voi mudeliks. Keegi seda Jamaikas ei muutnud. Lihtsalt kuna algselt oli dollari tagatiseks kuld, siis Jamaikas muudeti see nn. petrodollariks. Tanaseks on seegi lainud.  Nii ebakompetentsest Venemaa eliidist ei ole vastast ei USAle, Hiinale, ega Indiale. Putini suureks puuduseks on suutmatus Trumpi moodi kiirelt oppida. Nii oli mul Putinist siiralt kahju kui ta voidukal  ilmel teatas uue keskmaaraketi kasutamisest Dnepri tehases, vastuseks USA ja Briti raketirynnakuile Venemaale. Motlesin, et haledamat vastust on raske ette kujutada. Keda see USAb voi Brittannias hairib kui slaavlased omakeskis veristavad? Loomulik ja efektiivne vastus Brittide Stom Shadow runnakule, mis tappis vene sojavaelasi, oleks ju raketilook Briti rakette tootvale tehasele voi monele Inglismaa komandopunktile. Juba jargmisel paeval saigi Venemaa taas posu rakette oma kaela. Putini heidutamine jarjekordselt ei toiminud ja Putin on ilmselt liialt tompi ajuga, et vigade parandus alates Javelinidest jne. ette votta.Ometi pole koik Putini ja ta abide taolised kipspead ja kasvoi Karaganov on seletanud, et kui tarvis on eskaleerumisele lopp teha, on hadavajalik trumpata vastase vastus yle. Nii pommitavad ameeriklased, britid ja prantslased karistamatult Vene linnu, Putin magab aga nagu lollike Ivanuska ahju peal. Huvitav, et Putinil pole mitte yhtegi abilist, kes talle julgeks ausalt oelda, et selline imal yliettevaatlik, aga rahva jaoks argpykslik stiil ei sobi Venemaa valitejale. Voimatu on ette kujutada, et taoliselt kaituks Ivan Groznoi, Peeter I voi Stalin. Kindlasti oonestab see Putini jalgealust. Vene arheotyybile on iseloomulik hoijak, et kui sodida, siis taie jouga. Putin on seni vaid teatanud, et ta pole sodimist veel oieti alustanudki. Kaotused on aga ypris suured ja kui Trump piisavalt lahke ei ole, siis tekib rindemeestel loomulikult kysimus, et mille nimel me sodisime?

   Uldlevinud Venemaa spetsialistide arusaam on, et aeg tootab nende kasuks. Ukraina soja suhtes on neil kahtlematult oigus. Ent konkurentsis teiste suurriikidega nagu USA, Hiina ja India on Venemaa selgelt kaotaja rollis. Aeg tooltab selgelt Venemaa kahjuks. Vaadake investeeringute suurust uutesse tehnoloogiatesse,kosmosesse, meditsiini jne. Venemaa kaotab siin kymnekordselt. Ja Putin majandusmotte tasemele toetudes tendents on selgelt Venemaa kahjuks. Lisaks veel tosine demograafiline ja migratsioonikriis, mis viib yldse Venemaal jalad alt.

Ka Trumpi ootavad ees suured raskused, kasvoi majanduse pinnal. USA majandusteadlaste hinnangul ootab neid kevadel voi suvel majanduslik tous. Ka nemad voltsivad statistikat. Nagu L.Summers toestas ka Toohoivet. Samuti inflatsiooni. Minu arvates on nad struktuaalses kriisis ja inflatsioon jatkub veel aastaid. Ei imesta, kui terve viisaataku. Halvimal juhul on voimalik ka kodusoda. Samas on tulevik  lahtine ja USA uus Vabariiklik tark ja passionaarne eliit voib imet teha.

Ka Venemaal voib nende Trump/Stalin esile kerkida ja mada Kremlist valja rookida ning rahvale helge sihi anda. Koik materjaalsed ressursid on Venemaal olemas.

Isegi Euroopa, mis tana on teel katastroofi poole, voib trumpism uue alguse luua.

Eesti suhtes on raske optimistil olla, sest koigi variantide lopptulemuseks on meie langemine Venemaa mojusfaari. Meie eliidi patoloogilise russofoobia poliitika tottu on aga raske oodata muud suhtumist meisse kui vaenlastesse. Mis parata kui me pole suutnud nutikamat eliiti endi seast leida. Tuleb yritada ellu jaada.


Roman Ubakivi